بی حالی کودکان علامت بسيار مهمي در ابتلاي به بيماري كرونا مي باشد.

  • 1400/04/20
  • 13:09:28
  • 849

به گزارش روابط عمومي بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي كيش ، دكتر عباس داشگر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با وجود اینکه گونه دلتای ویروس کرونا کودکان را بیشتر درگیر بیماری می کند اما هنوز هم برخی معتقدند که کودکان و نوجوانان به این ویروس مبتلا نمی‌شوند.

وی افزود: این درحالی است که در پیک پنجم بیماری سنین بیشتر از جمله زیر ۱۲ سال و نونهالان بیشتر از همه گیری های گذشته به بیماری مبتلا می شوند اما در بررسی محققان مشخص گردیده که شدت درگیری کودکان و نوجوانان هنگام ابتلا کمتر از بزرگسالان است.

متخصص کودکان و نوزادان بیمارستان تخصصی و فوق تخصصي  کیش یادآور شد: ۴۰ تا ۵۰ درصد از این افراد هنگام ابتلا علامت خاصی نداشته و بدون علامت هستند و بیشتر موارد با علامت های بسیار خفیفی از جمله گرفتگی بینی، سرفه های تک تک، آبریزش بینی و مشکلات گوارشی ( اسهال و استفراغ) دوره بیماری را سپری می کنند.

کودکانی که دیگر خوشحال نیستند

وی افزود: اگر والدین در کودک بی حالی و خوشحال نبودن را برای چند روز متوالی همراه با یکی از علائم از جمله کم اشتهایی، اسهال و استفراغ، گرفتگی بینی، سرفه های تک تک، آبریزش بینی را مشاهده کردند ملاک را بر ابتلای کودک به کرونا قرار دهند نسبت به قرنطینه وی اقدام کنند.

 دكتر داشگر اضافه کرد: بعضا مشاهده می شود که والدین بجای قبول واقعیت توجیه هایی مثل اینکه کودک جلوی کولر بود، آبتنی کرده و یا تاثیرات هوای گرم را مطرح می کنند که این مساله نه تنها بعضا موجب وخامت حال می شود بلکه گاها موجب انتقال بیماری به بزرگسالان نیز خواهد شد.

حال عمومی کودک مهمترین ملاک برای مراجعه به پزشک باشد

این متخصص کودکان و نوزادان در پاسخ به اینکه چه موقعی باید به پزشک مراجعه کرد گفت: در مواردي كه كودك مبتلا به كرونا مي باشد با علائم خفيف بيماري مثل تب خفيف ،گرفتگي و آبريزش بيني دارد ولي حال عمومي خوب است مي توانند مراقبت هاي اوليه را در منزل انجام دهند و بهتر است در فرصت مناسب جهت معايته به متخصص كودكان و نوزادان مراجعه كنند.

وی افزود: همچنین تنگی نفس، تب های ۳۸.۵ درجه، کم اشتهایی به ویژه در کودکان شیرخوار و بی تابی و تداوم این موارد از جمله علائمی است که با مشاهده آن باید به پزشک مراجعه کرد.

بی حالی کودک مهمترین ملاک برای احتمال ابتلای آنان به کرونا است

الزام استفاده از ماسک در خانه

 دكتر داشگر یادآور شد: اعضای خانواده وقتی متوجه شدند که کودک دارای علائم ابتلا است در خانه حتما از ماسک استفاده کنند و چرا که کودکان همواره یکی از خطرناک ترین بیماران برای انتقال بیماری هستند.

وی افزود: تهویه خانه، تا حد امکان دوری از بغل کردن کودک، کاهش دورهمی ها و قرنطینه کودک و اعضای خانواده از دیگر مواردی است که والدین هنگام مشاهده علائم باید برای حفط سلامتی خود و دیگران آن را انجام دهند.

کودکان و بزرگسالان ویروس مشترکی دارند

متخصص کودکان و نوزادان بیمارستان تخصصی و فوق تخصصي کیش گفت: باور اینکه کودکان به ویروس ضعیف تری مبتلا می شوند اشتباه است و ویروسی که بزرگسالان و کودکان به آن مبتلا می شوند یکسان است.

 دكتر داشگر گفت: محققان معتقدند این سیستم ایمنی بدن آنان است که در مقابله با ویروس کرونا قوی ظاهر می شود.

وی اظهار داشت: به همین دلیل باید توجه داشت که کودکان می توانند به واسطه همین ویژگی والدین و سایر اعضای خانواده را مبتلا کرده و حتی انان را به سمت مراقبت های ویژه و حتی مرگ نیز  بکشانند.

 

آخرین خبرهای بیمارستان

استقرار تیم سازمان انتقال خون بندر لنگه در جزیره کیش 1400/06/31
نجات سه جوان از خطر غرق شدن در آب های سواحل کیش 1400/06/23
استخدام دكترای داروسازی در بیمارستان كیش 1400/06/14
شرایط پذیرش رایگان بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کیش 1400/06/03
بازدید سرزده مدیر محترم نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشكی استان هرمزگان 1400/05/11
بی حالی کودکان علامت بسیار مهمی در ابتلای به بیماری كرونا می باشد. 1400/04/20
رئیس بیمارستان كیش از افزایش آمار بستری به دلیل شیوع ویروس نوع دلتا خبر داد 1400/04/15
جذب كارشناس تغذیه در بیمارستان کیش 1400/03/29
انجام موفقیت آمیز جراحی نادر جمجمه در بیمارستان كیش 1400/03/26
واحد ثابت خونگیری در جزیره كیش ایجاد می شود 1400/03/25